Niezwykły, uratowany cudem zbiór ponad dwóch tysięcy fotografii wykonanych przez Wincentego Podolaka i jego siostrę Teodozję (z domu Podolak) w większości pochodzi z lat 1942-1946. Zdjęcia wykonano w gminie Skierbieszów oraz w okolicznych miejscowościach. Trafiły do Adama Gąsianowskiego, właściciela Muzeum Fotografii w Zamościu przez przypadek. Zbiór liczy już ponad 2 tys. zdjęć. Nadal „odzyskiwane” są kolejne.
Przed sądem rodzinnym stanie niebawem 15-latek, który sprayem pomalował zewnętrzną ścianę jednej ze szkół w Dęblinie. Straty oszacowano na tysiąc złotych.
Ponad 1200 samochodów ciężarowych czeka w sobotę w 34-kilometrowej kolejce na wyjazd z kraju przez przejście z Ukrainą w Dorohusku. Czas oczekiwania na odprawę wynosi 220 godzin, czyli dziewięć dni. Od poniedziałku na przejściach w Dorohusku i Hrebennem protestują przewoźnicy.
„Dzień 1 listopada (1918 r.) pozostanie na zawsze w pamięci mieszkańców miasta (chodzi o Zamość). W dniu tym znikły wszelkie oznaki znienawidzonej władzy austrjackiej” – czytamy w numerze Kroniki Powiatu Zamojskiego z 20 listopada tego roku. Jak to wówczas wyglądało?
Niemieckie wyrzutnie patriot nie będą już bronić naszego nieba oraz wschodniej flanki NATO. Poinformował o tym Boris Pistorius, niemiecki minister obrony. W środę (15 listopada odbędzie się podobno pożegnalny apel). 350 żołnierzy Bundeswehry wraz z nowoczesnym sprzętem powróci do swojego kraju.
Trzy popularne platformy turystyczne opublikowały wyniki najnowszych badań, które zdradzają podróżnicze trendy i ulubione kierunki zimowych wyjazdów Polaków. Do których krajów najchętniej wybierzemy się w tym roku na Boże Narodzenie i sylwestra? Ile kosztują wycieczki all inclusive do tych miejsc? Czy ceny spadły, czy raczej wzrosły w porównaniu do 2022 r.? Przekonajcie się – wyniki raportów mogą was zaskoczyć.
Każdy podzespół w samochodzie wymaga odrobiny opieki ze strony kierowcy. Zadbane elementy wyposażenia pojazdu dłużej pozostają sprawne i cieszą oko swoim wyglądem. Hak holowniczy również potrzebuje naszej uwagi, dlatego eksperci Steinhof opracowali kilka wskazówek, jak konserwować to akcesorium w samochodzie.
Zapali czy nie zapali? Takie pytanie jak co roku będą zadawać sobie w sezonie jesienno-zimowym setki, jeśli nie tysiące posiadaczy samochodów ze starzejącym się akumulatorem. I jak to zwykle bywa, tylko niewielka część z tej grupy już teraz przygotowuje się do wymiany akumulatora. Większość zaryzykuje i być może dla bezpieczeństwa zaopatrzy się w prostowniki/ładowarki albo podręczne urządzenia rozruchowe. Tylko czy aby na pewno dokona właściwych zakupów, a następnie poradzi sobie z użyciem tego sprzętu?
Podczas I wojny światowej przez Zamojszczyznę kilka razy przewalały się fronty. Ginęli nie tylko żołnierze, ale też cywile. Ludzie umierali z głodu, na cholerę, grypę i mnóstwo innych chorób. Wiele domów poszło z dymem. W takich warunkach, w ciasnocie i zaduchu ocalałych zamojskich chałup, pojawił się kolejny wróg: tyfus. Ta choroba zakaźna często dopadała właśnie zagłodzonych, zabiedzonych i brudnych ludzi. Miała ona pochodzenie bakteryjne. Nosicielami tyfusu były szczury, ale na człowieka przenosiły go wszy. Potem wielkie spustoszenie siała też hiszpanka.
Austriacki automobilklub OAMTC przeprowadził test 32 opon zimowych w dwóch dość popularnych rozmiarach: 205/60 R16 92H oraz 225/45 R17 91H. Dziś prezentujemy siedem najlepszych i rekomendowanych opon w rozmiarze 205/60 R16 92H.
Polecamy
Zapytaj o cenę!
Zapytaj o cenę!
Zapytaj o cenę!